Atyre që u flijuan për këtë vend!

Prej sot mund te na gjeni ne www.Peqani.com. Me respekt Admin

Atyre që u flijuan për këtë vend!

WWW.FSH-PEQAN.TK
Prej 14 Prillit webfaqja jonë me domain të ri!

Tue Apr 14, 2009 1:18 am by milan4ever

Webfaqja jon e cila deri me tash ka qenë me domain free(www.fsh-peqan.tk)prej te Martes me daten 14 prill webfaqja jonë do te bëhet me domain zyrtar i cili do te jetë www.peqani.com. Pas një pune te palodhshme ne arritem te realizojm kete objektiv. Ju uroj …

[ Full reading ]
Kompjuterët netbook shënojnë rritje të madhe të shitjes

Mon Apr 13, 2009 2:43 pm by Admin

Sot të gjithë e kanë të qartë se laptopët netbook nuk janë vetëm një lloj mode e momentit. Një hulumtim i kryer nga kompania NPD u parasheh të ardhme edhe më të suksesshme për ta.

Laptopët e lirë miniatural gjatë …

[ Full reading ]
Microsoft shuan enciklopedinë Encarta

Mon Apr 13, 2009 2:48 pm by Admin

Një shënim i qetë rrëshqiti ngadalë në ueb faqen e MSN Encarta, që thjeshtë shkronjë pas shkronje tregonte për vdekjen e enciklopedisë së Microsoft.
Në lajmërimin e paraqitur, u bë e ditur se Microsoft po …

[ Full reading ]

J e t i m i!!!

Share

milan4ever
    Administrator
    Administrator

J e t i m i!!!

Post by milan4ever on Fri Mar 27, 2009 2:32 am

Një njeri i urte hyri një dite ne xhaminë e Pejgamberit kur nuk ishte koha për namazdhe e pa një djalosh, i cili ende nuk i kishte mbushur te 10-tat duke u falur me përpikëri dhe sinqeritet.
    Priti derisa e kreu namazin pastaj shkoi dhe e përshëndeti me selam.

I kujt je ti- e pyeti njeriu i urtë?

E uli kokën djaloshi
    ndërsa lotët i rridhnin neper faqe
    Tha: O xhaxha! Unë jam jetim pa babë e pa nënë.

U prek njeriu i urte kështuqë i tha: O biri im! A pranon te bëhesh biri im?
    Tha djaloshi: Nëse kam uri a me ushqen
    Tha:Po.
    Nëse nuk kam rroba a m’i siguron ato?
    Tha:Po.
    Nëse sëmurem a më shëron?
    Kjo nuk është ne dorën time- ia ktheu njeriu.
    Nëse vdes a më ringjalle?
    Unë për këtë nuk kam mundësi- iu përgjigj njeriu?
    Atëherë lërmë te lire- i tha djaloshi!
    Ai, i Cili me ka krijuar, Ai me udhëzon,
    Ai me ushqen dhe me jep te pije; kur te sëmurem me shëron,
    Ai me vdes pastaj më ringjallë,
    Ai, prej te Cilit pres te ma fal mëkatin ne Ditën e Kiametit

Heshti njeriu dhe u largua duke thënë: Kam besuar ne Allahun! Kush mbështetet ne Allahun do t'i mjaftojë!

Botëkuptimet e Tevekkulit (mbështetjes ne Allahun,subhanehu ve teala,) kane humbur e ne vend te tyre ka ardhur mbështetja ne pjesët e trupit, dinar dhe dërhem keshtuqe njerëzimi ka rene ne dëshpërim nga kjo lëndë famëkeqe.

I lartmadhëruar qoftë Allahu!

Ja kjo është gjendja e një djaloshi te te pareve tanë me mbështetjen ne Allahun por si qëndron puna me burrat e kohës tone dhe mbështetjen ne Allahun?!

Kush është heroi?!
    Kush është guximtari!

Guximtar dhe trim është ai, i cili edukon fëmiun e tij ne frymën e Kur’anit dhe Sunnetit te Pejgamberit, alejhi selam.

"Vetëm e All-llahut është c'ka ka në qiell e tokë,Ai i fal qti qe do dhe Ai e dënon atë qe do.Allahu është mëkatfalës dhe mëshirues"

Thotë Allahu ne Kur’an: "E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?". (Fussilet, 33)

Ka thënë Pejgamberi,Alejhi selam,:“Transmetoni nga unë qoftë edhe një verset!”.

Poashtu ka thënë:“Që Allahu ta udhëzojë nëpërmjet teje një njeri të vetëm, është më mirë për ty se sa devetë e kuqe (pasuria më e shtrenjtë dhe e cmuar tek arabët)”."

Current date/time is Sat Dec 10, 2016 8:51 am